Harmonija


Harmonija yra darna. Harmonijos siekiama, nes ji traktuojama kaip ramaus ir užtikrinto gyvenimo garantas. Todėl žodžių junginiai „harmonija su gamta“, „harmoningi santykiai“ yra naudojami neretai ir ypač dažnai pastebimi populiariosios psichologijos sėkmės vadovuose. Lietuvoje egzistuoja net parkas su itin skambiu pavadinimu Visuomenės harmonizavimo parkas. Kuris, turbūt, turėtų suteikti harmoniją jame apsilankiusiems, tačiau įdomu, kaip harmonizuota visuomenė atrodytų? Galbūt tai primintų komunistinę sistemą, kurioje kiekvienas turėtų vietą prie panašaus į jį žmogaus. Visuomenėje vyrautų mažas skirtingumas ir elementų vienovė. Tačiau nuo tokių globalių problemų ir siekių harmonizuoti visuomenę, pereikime prie paprastesnių dalykų. Tai – muzika, harmoninga muzika.

Egzistuoja terminas vokalinė harmonija, kuriuo nusakoma balsų sąskambio dermė. Vokalinės harmonijos  techniką naudoja grupės dainuojančios  a-cappella, t.y. atliekančios muziką vien balsais, be muzikos instrumentų. Taip pat vokalinė harmonija paplitusi tarp chorų, ypač gospelo chorų t.y. afroamerikiečių evangelinių tekstų giedojimo. Pastebėtina, kad nemažai populiarių atlikėjų, dainuojančių vokalinės harmonijos būdu, yra giminės. Taip yra dėl to, kad norint atlikti kūrinį harmoningai, reikia pažinti kitą: reikia jausti, kaip jis dainuoja, kaip jis kvėpuoja, kaip jis jaučiasi, jausti jo balsą. Galbūt todėl dauguma XX amžiaus populiarių harmoningo dainavimo atlikėjų buvo grupės, susidedančios iš brolių, seserų, pusbrolių, pusseserių. Augę ir dainavę nuo kūdikystės kartu, giminaičiai tiek pažįsta vienas kitą geriau nei kiti žmonės, tiek fiziologiškai dažnai yra panašesni. Žinoma, kraujo giminų dainavimui taip pat turėjo įtakos tai, kad šeimos anksčiau būdavo didelės. Tad muzikantų šeimoje gimus dideliam skaičiui vaikų, visi vaikai tėvų noru sudarydavo mini chorą, iš kurio ir išaugdavo garsios amerikiečių bei europiečių grupės. Toliau apie jas.

DeMarco  Sisters – penkios amerikietės seserys, tapo populiarios po Aleno radio šou 1940- taisiais.

DeMarco Sisters

DeMarco Sisters

Bee Gees – trijų brolių anglų grupė. Broliai pradėjo savo muzikinę karjerą Australijoje, tačiau išpopuliarėjo savo gimtinėje Anglijoje. Jie atliko roko ir disko stiliaus muziką.

Bee Gees

Bee Gees

Cimorelli – šių laikų amerikiečių šešių seserų grupė, išpopuliarėjusi YouTube kanale, dainuodamas žymias dainas.

Cimorelli

Cimorelli

Boswell Sisters – seserų amerikiečių grupė, buvusi populiari 1930-1940 metais. Jomis žavėjosi ir bandė atkartoji jas kitos seserų grupės: Andrews sisters, McGuires sisters.

Boswell Sisters

Boswell Sisters

The Mills Brothers – dar žinomi kaip penki harmonijos karaliai –tai keturių afroamerikiečių brolių grupė.

Mills Brothers

Mills Brothers

The Dinning Sisters – amerikiečių trijų seserų grupė. Iš viso šeimoje buvo devyni vaikai, kurie dainavo harmoningai bažnyčios chore. Po laimėjimo muzikiniame konkurse suaugusiųjų kategorijoje, trys seserys sukūrė grupė The Dinning sisters.

The Dinning Sisters

The Dinning Sisters

The Andrews Sisters – trijų seserų grupė. Atliko svingo ir bugi muziką. Dukterys gimė emigrantų šeimoje: tėvas buvo graikas, o motina norvegė. Seserys pradėjo dainuoti, norėdamos prisidėti prie šeimos pajamų. Jų karjera prasidėjo vodeviliais, t.y. lengvo turinio komedijos, paįvairinamos šokiais ir dainomis.

The Andrew Sisters HD

The Andrew Sisters HD

The King Sisters – šešių amerikiečių seserų grupė atliko svingo dainas.

The King Sisters

The King Sisters

The Beach Boy – amerikiečių vaikinų grupė. Grupę sudaro du broliai, pusbrolis ir draugas. Po to grupės nariai pakito kardinaliai, liko tik tas pats pavadinimas ir idėja dainuoti harmoningu vokalu.

The Beach Boys

The Beach Boy

The McGuire Sisters – trijų seserų amerikiečių grupė. Jų motina buvo miestelio, kuriame jos augo, ministrė. Mergaitės savo muzikinį kelią pradėjo nuo dainavimo bažnyčioje.

The McGuire Sisters

The McGuire Sisters

Trio Lescano – trys žydės seserys gimė vokiečių šeimoje, augo Olandijoje ir tapo populiarios Italijoje. Jų populiarumo laikmetis buvo 1930-1940 metais.

Trio Lescano

Trio Lescano

The Everly brothers – amerikiečių brolių duetas, harmoningu vokalu atlikęs kantri ir rokenrolo stiliaus dainas. Jie buvo The Beatles pirmtakai. Pastarieji, dainavę Anglijoje, atėmė iš Everly brolių pirmąsias vietas tų laikų topuose.

The Everly Brothers

The Everly Brothers

The Lennon Sisters – keturių seserų amerikiečių grupė. Viso šeimoje buvo 11 vaikų: šešios seserys ir penki broliai. Tėvas buvo pienininkas, po to – golfo treneris, o mama – namų šeimininkė.

The Lennon Sisters

The Lennon Sisters

SIX – šešių brolių amerikiečių grupė. Apskritai Knudsens – dešimties brolių šeima, iš kurių šeši vyriausieji dainuoja, o kiti keturi dirba grupės organizacinėje veikloje. Kai dar buvo jauni, jų muzikinių gebėjimų turintis tėvas pastebėjo, kad vaikai be didesnių pastangų ir paliepimų dainuoja harmoningai. Tad pats tėvas ėmė mokinti juos gospelo dainų.

Six Knudsen

Six Knudsen

Šiandieninėje individualizmo eroje, turėtų būti sunku dainuoti harmoningai. O ką jau kalbėti apie gausius šeimyninius ansamblius, kai nei tiek vaikų nėra pagimdoma, o jei ir gimsta, tai jie nori leisti reikšrtis savo individualumui. Tad galbūt Lietuvos demografinę padėtį pagerintų noras sukurti mini chorą, dainuojantį harmoningai?

Parašykite komentarą