O kad meilė ateitų ir neišblėstų visą gyvenimą, reikia…

Pasimatymas


Gyvenimiška idilė ir gražūs tarpusavio santykiai. Rodos, to bendro tarpusavio ryšio ir siekia kiekvienas žmogus. Ir viskas, kas daroma gyvenime, daroma dėl meilės siekio. Noro būti pastebėtam, gerbiamam ir mylimam. Ir didžiausias siekis susidainuoti, kad darniai skambėtų tie du balsai – vyriškasis ir moteriškasis.

Ilgaamžė meilė

Ilgaamžė meilė

Tačiau, ar pati meilė yra viena, ar yra daug jos porūšių? Meilės sąvoka yra labai kebli, nes neretai ji painiojama su kitais žodžiais. Pavyzdžiui, simpatija. Nenuostabu, nes tiek meilė, tiek ir simpatija yra vieno žmogaus požiūris į kitą žmogų ir abejais atvejais tai yra minčių, jausmų bei elgesio rinkinys. Tačiau, meilę sudaro prisirišimas, atsidavimas ir intymumas. Prisirišimas tai noras būti su kitu žmogumi, jausti fizinį kontaktą, gauti pritarimą, būti priimtam su visomis netobulomis savybėmis. Atsidavimas – pasiryžimas pasiaukoti mylimo žmogaus labui. Intymumas – įsipareigojimas tarp dviejų žmonių būti ištikimais vienas kitam. Tuo tarpu, jaučiant simpatiją, pabrėžiami kito žmogaus privalumai, tačiau jis nepriimamas besąlygiškai. Tad simpatija jaučiama, kai įsitikinama, kad kitas asmuo atitinka keliamus standartus ir yra vertas, kad juo būtų domimasi. Tad meilės jausmas besąlyginis, o simpatijos jausmas – su sąlyga, kad žmogus yra naudingas.
Galima išskirti dvi priešingų lyčių meiles. Tai aistros meilė ir draugystės meilė. Aistros meilė pasižymi nekasdieniškumu, erotiškumu, partnerio idealizavimu. Tai gali būti ir abipusė meilė, ir be atsako. Draugystės meilė siejama su ilgalaikiais santykiais, dalijimusi patirtimi, rūpesčiais ir vertybėmis. Ši meilė gimsta iš gilesnio kito žmogaus pažinimo, abipusio atsiskleidimo ir supratimo. Tad yra subrandintas laiko ir pastangų jausmas. Aistros bei draugystės meilė yra skirtingi tipai, kurie gyvuoja atskirai vienas nuo kito dėl to tai sunku suderinti, jei išvis įmanoma.
Aistros meilė, sietina su seksualumu, ir šiandieniniame pasaulyje yra labiau vertinama nei draugystės meilė. Seksualumas tampta žmonių saviraiškos forma, o seksualiniai santykiai tampa savirealizacijos šaltiniu. Tačiau intymumas taip pat gali būti suprastas ir kaip draugystės meilės aspektas, kai svarbu suprasti partnerio vidinį „aš“, nes žmonės trokšta sukurti santykius, grįstus panašiu gyvenimo stiliumi. Dėl to žmonės keičia save, dėl galimybės sukurti bendrą derinį arba keičiasi abu, norėdami sukurti naują bendrą poros įvaizdį. O mylimas asmuo paverčiamas neatskiriama savęs dalimi. Tačiau, tokie siekiai gali sąlygoti atvirkštinę baigtį. Nuolatinis abipusis atsivėrimas tampa psichologine našta, kuri sukelia problemas santykiuose, nes nebelieka nieko, kuo partneriai galėtų nustebinti. Partneris tapęs „antruoju aš“ praranda savastį ir tampa nebereikalingas. Nes pasidaro nebeįdomu gyventi, kai už sienos toks malonumų kupinas pasaulis. Tad, ieškoma aistros meilės kituose santykiuose.

Apskritai, bijoma įsipareigoti, nes bijoma, kad rizika ir investicijos neatsipirks. Todėl individualizmo laikais partneriai nuolatos kinta, realūs ilgalaikiai santykiai nesudaromi, nes ieškoma geriausio partnerio. O atsakomybė, dėl partnerio išsirinkimo krinta ant paties asmens pečių. Tai įpareigoja renkantis ilgalaikį partnerį, nesuklysti, padaryti tinkamą sprendimą. Anksčiau, kai vyravo tradicijomis grįstas gyvenimas, būdavo gyvenama imituojant savo šeimos gyvenimo modelį, partneriai neretai atitikdavo giminės lūkesčius ir net būdavo parenkami artimųjų. Dabar santykiai kuriami pagal pačių žmonių supratimą. Tačiau, ar didelis pasirinkimas neapsunkina ir nesudaro tokios situacijos, kai žmonės nenori kurti ilgalaikių santykių?
Atsirenkant partnerį vyrauja racionalumas. Tai nėra meilė iš išskaičiavimo, o greičiau jau įvairiais požiūriais tinkamo partnerio ieškojimas. Reikia, kad partneris tiktų išvaizda, socialine padėtimi, išsilavinimu, interesais. Santykiai yra grindžiami vartotojiška schema. Santykiai trunka iki to momento, kol prekė tampa nebereikalinga, o jeigu santykiai neatneša jokios naudos, galima nesibaiminti, nes visada yra galimybė nutraukti santykius ir užmegzti naujus ryšius. Kitaip tariant, jei prekė brokuota, ją galima sugrąžinti į parduotuvę ir pirkti naują. Tačiau dėl tokio nuolatinio prekių bandymo ir grąžinimo, neįmanoma sukurti draugystės meilės ryšio, įmanoma pergyventi tik simpatiją su įsimylėjimu ir aistros meilę. O tai sąlygoja jausmą, kad pasaulis beprasmis ir: „Aš toks vienišas jaunas jūreivis“.

Vienišumas

Vienišumas

Vienišumas – liūdnas individualizmo epochos padarinys. Tokiame kontekste, meilė tampa bėgimu nuo vienatvės. Tuomet vardan tikrojo meilės jausmo, pasiryžtama vaidinti atitinkamą rolę. Viskas vyksta taip: kol vienatvė nekankina, partneriai yra savimi, jiems užtenka ir įsimylėjimo, ir aistros meilės, tačiau, pajutę vienatvę, imasi vaidmens, kuris visuotinai priimtinas. Kurio galima išmokti iš visokiausių populiariosios psichologijos knygučių, kur rašoma „kaip padaryti, kad“. Nors, tokiu būdu įsimylėjelių siekiama išrauti kitoniškumą, skiriantį juos nuo mylimųjų ir gyventi pagal aprašytas taisykles laukiant ateinančio meilės jausmo. Nes meilė duoda pažadą, kad ja įtikėjus, bus pasiektas tobulos laimės jausmas.

Todėl visgi ieškoma partnerio. Yra aibė galimybių, kaip ieškoti ir susipažinti su žmonėmis. Pavyzdžiui, klubuose, baruose, specializuotose pažinčių renginiuose, kur susirenka žmonės greitiems pasimatymams, pažinčių kruizuose, internetiniuose puslapiuose. Pastarasis variantas internetinių komunikacijų laikotarpiu yra vienas populiariausių. Nes internetiniai pažinčių portalai specializuojasi: nuo pasiūlančių partnerius draugystės santykiams iki aistros meilės santykių. Pirmajai kategorijai priklausytų psichologiniais testais grįsti puslapiai. Tarp šių kategorijų būtų neaiškios paskirtiess, mases pritraukiantys puslapiai, kuriuose slepiamasi už pupyčių ir mačo įvaizdžių. Antrajai kategorijai priklausytų „N-18“ – suaugusiems skirti pažinčių puslapiai. Taip pat pažinčių svetainės specializuojasi pagal žmonių ypatybes. Yra pažinčių svetainių, skirtų senjorams arba neįgaliesiems, arba imigrantams. Žinoma, Lietuvoje pagal gyventojų masta, nėra tokios pasiūlos ir įvairovės, o jei ir bandoma kurti specializuotas pažinčių svetaines, jos veikia nelabai efektyviai, tad ši sritis dar turėtų būti tobulinama.

Visai tiktų prie šios temos filmas Her, kurį galima laikyti visai netolimos ateities realybe. Kur žmonės užuot komunikavę, vaikščios po vieną, flirtuodami su zvimbiančiomis operacinėmis sistemomis jų ausyse. Tuomet toks vienatvę užgožiantis ryšys galimas daiktas, kad bus artimesnis nei netobuli žmogiškieji santykiai. Nebereikės ieškoti meilės ir partnerio, nes meilės jausmu kiekvienas žmogus galės būti aprūpintas operacinės sistemos pagalba. Tačiau, kol dar tokie laikai neatėjo, pasimėgaukite vienas kito žmogiškaja kompanija ir pakvieskite į pasimatymą. Tikrosios meilės dienos proga. Jei ne turimą savo partnerį, tai savo gerą draugę ar draugą. O kas žino… Juk būtent iš tikros draugystės susiformuoja draugystės meilė, kuri teikia patvariausios meilės jausmą.

1 comment

  1. monte

    Tikrai geras straipsnis, padedantis suprasti save, bei kitus. Beje Erica Jennings man visada patiko, kaip moteris ir kaip dainininke.

Parašykite komentarą