Saulės žiedas


Darkart, šįkart plačiau, aprašysime Tarptautinį folkloro muzikos konkursą-festivalį Saulės žiedas. Šiemet šis konkursas-festivalis vyko jau penktąjį kartą. Tad, kuo gi jis buvo ypatingas? Kas pasisekė ir ko dar reikėtų pasimokyti festivalio rengėjams?

Saulės žiedas 2013

Turkija

Festivalyje, kaip ir kiekvienąmet, žiūrovai galėjo pasidžiaugti profesionalią ir įdomią programą paruošusiais atlikėjais. Šiemet jie buvo atvykę iš Turkijos, Ispanijos, Lenkijos, Bulgarijos, Čekijos, Serbijos, Rumunijos, Lietuvos ir net Puerto Riko. Pastebime, kad festivalis vienas iš nedaugelio vykstančių Lietuvoje, kuriame galima pamatyti tokią gausą skirtingų atlikėjų vienu metu. Galbūt to gero pasekmė tai, jog kartu be festivalio tai yra ir konkursas, kurio metu vertinami atlikėjų pasirodymai šešiose skirtingose kategorijose. Konkurso dalyviau gauna vietinių pripažinimą, šlovę, diplomus, remėjų dovanas ir piniginius prizus.

Saulės žiedas 2013

Bulgarija

Šie metai buvo išskirtiniai tuo, kad konkurso-festivalio laikotarpiu buvo sukurtas šokis, kuris masinio sąspiečio metu kvietė visus prisijungti ir pajusti renginio dvasią šokio sukūryje. Be to, šiais metais buvo rengiama Saulės naktis. Joje be ilgiau veikiančių kavinių, nuolaidų komercinėse parduotuvėse bei vietinių atlikėjų pasirodymu, buvo galima mokintis įvairių tautybių atlikėjų šokių. Galima pasidžiaugti, kad lietuvių tradiciniai šokiai liko neužmiršti ir buvo labai noriai šokami tiek lietuvių, tiek ir atvažiavusių svečių šokiai. Pastebėtina, jog anksčiau šiauliečiai tradicinių lietuviškių šokių atžvilgiu buvo labiau sustabarėję, neįsitraukiantys. Galbūt tai, jog tąnakt žmonės šoko buvo Saulės žiedo nuotaikos indėlis, galbūt patys savanoriai, jautę atsakomybę prisidėti prie nuotaikos kūrimo indėlio, įsitraukė labiau nei tai būtų darę kitu laiku, kitoje vietoje, galbūt svečiai iš užsienio šalių parodė lietuviško šokio teikiamus malonumus, mielai mokęsi šių šokių, galbūt tai tik tikrų folkloro entuziastų, suvažiavusių iš skirtingų Lietuvos, gal net užsienio, kampelių indėlis. Daug galbūt, kurie lieka tik spėjimais. Tačiau, kad ir kaip būtų, tąnakt Saulės mieste sušvietė saulė kaip viltis- Šiauliai moka linksmintis.

Saulės žiedas 2013

Ispanija

Tačiau, pastebėtina, kad būta ir organizacinių trūkumų, apkartinančių renginį. Vienas pirmųjų – šventinės eisenos metu, kai žygiavo visi dalyviai- turkai užsiliko, tad po ispanų visa liaudis, stebėjusi eiseną, pradėjo žygiuoti už ispanų, tuo tarpu turkai susiliejo minioje, liko nepastebėti ir tik žinovų (kad dar turi būti eisenoje turkai) laukiami. Rodos, savanorių tiek daug, pasiruošimo tiek daug, bet niekas nesukordinavo kitaip. Tiek žmonės buvo nustebę, pasimetę išvydę turkų pasirodymą, tiek turkai nesupratę eisenos. Taip pat eisenos dalyviams galėtų būti patarta, paraginta jau eisenoje reprezentuoti save, savo kolektyvą, nes nemaža dalis pačių dalyvių eiseną suprato kaip ėjimą link scenos, tačiau ne dalį šventiško pasirodymo. Kitas trūkumas, panašus į šį, kai pirmos dienos konkursinėje programoje Solo instrumentalistų kategorijoje, reikėjo laukti konkurso dalyvės apie 10 minučių. Tiek žiūrovų, tiek komisijos atžvilgiu tai atrodė nekaip. Tačiau, vienas iš didžiausių trūkumų, rodęs nepagarbą šventės publikai- viešojo transporto nebuvimas šventės metu. Tuomet kyla klausimas, šventė kuriama žmogui, publikai, ar šventė kuriama dėl pačios šventės, dėl organizatorių it dėl konkurso dalyvių? Dar vienas pastebėjimas apie tai, kad konkurso favoritai jau nuo pirmų dienų žinomi ir garbinami konkurso organizatorių. Tarkim iš toliau atvažiavę kolektyvai ir/arba turintys daugiau pasiekimų gauna geresnes gyvenimo sąlygas, tuo tarpu kaimynai ir/arba prastesni kolektyvai turi tenkintis tuo, kas liko. Nors, negalima teisti organizatorių: kaip ir visur gyvenime- geriausios sąlygos geriausiems. Minėtas spragas reikėtų taisyti, nepaisant to, kad ištaisius vienas, kelyje pasipainios kitos klaidos. Kitu atveju renginys netobulės, neaugs ir nemasins žmonių, o tai salygos kitus dalykus, kas yra šio renginio planuose, tačiau ko jis negebės atlikti.

Saulės žiedas 2013

Lenkija

Galiausiai, šį festivalį- konkursą galima pavadinti labai sėkmingai besitęsiančiu ir apskritai geriausiu renginiu, vykstančiu Šiaulių mieste. Patartina kiekvienam apsilankyti šiame renginyje, jei ne gyvai, tai bent virtualiai praplėčiant savo akiratį geru renginiu, peržvelgiant nufilmuotą medžiagą.