Eurovizijos dainų konkursas Lietuvoje


Nuvilnijus dar vienai – kasmetinei Eurovizijos bangai pakalbėsim apie Euroviziją. Tai didžiausio masto dainų konkursas Europoje, po kurio ne vienas atlikėjas pelnė ilgalaikę šlovę visame pasaulyje (ABBA, Celin Dion,…). Prieš ir po Eurovizijos konkurso radijo stotyse skambanti ne viena eurovizinė daina diktuoja populiariosios muzikos madas.Vieni tuo domisi, kiti vengia, treti tiesiog tam yra abejingi, tačiau vienaip ar kitaip visi susiduria su šio konkurso dainomis.

LietuvosBalai Lietuvai. Eurovizija 2013.

Nors Eurovizijos reikšmė vis labiau mąžta lietuvio sąmonėje, tačiau nereikėtų taip nuvertinti Eurovizijos kaip nereikšmingo dainų konkurso. Šis konkursas gali būti visos Lietuvos pristatymas ir atspindys Europos akyse. Eurovizijos konkurso balsavimuose didelę įtaką daro kaimyninų šalių politiniai santykiai. Tad šių metų balų nesulaukus iš Latvijos, Estijos, Rusijos minimaliai gavus balų iš Gruzijos, vertėtų sunerimti, galbūt Lietuvai reikėtų gerinti savo įvaizdį kitų šalių atžvilgiu. Kaip neseniai išsireiškė Diawara vienoje radijo laidoje: ,, Reikėtų susimąstyti prieš vadinant kaimynus žirgo galvom, iš estų kuriant anekdotus apie jų lėtumą. Tai atsiliepia.” Aišku, Eurovizija gali atrodyti juokingas muzikinis žaidimas, tačiau pažvelgus, kiek šalys investuoja norėdamos kuo labiau pasižymėti, dingsta mintys apie nekaltą muzikinį šou, kokiu jį mato žiūrovai. Galbūt dėl to ilgą laiką į Eurovizijos dainų konkursą lietuviai žiūrėjo reikšmingai kaip į galimybę pasirodyti ,,gebančia”, daininga šalimi arba tiesiog Europos dalimi. Tik neseniai lietuvius kažkas paprotino: “tai tik muzikinis konkursas, pažiūrėkit kaip kiti renka dainas, niekas nesikremta dėl išrinktos dainos”. Tada ėmė kilti vaizdiniai, jog čia nieko įprasto, tai tas pats, kas dainuojantis lietuvis “Novaja Volna” dainų konkurse.Tačiau tai būtų klaida, nes mastas, dainų pobūdis ir investicijos skiriasi. Bet visgi pratęsiant apie Euroviziją, kada ja nusiviliama, tuomet nebebalsuojama taip intensyviai nacionalinėse atrankose, išrinkus nebepalaikoma savo šalį reprezentuojančio asmens, o galiausiai kitąmet vykstančiųjų motyvacija nublėsusi, tad nebepasiūloma charizmatiškų dainų. Taip ir sukasi ratas.

Kivio žodis


Šių metų Eurovizijos dainų konkursas buvo išties spalvingas ir nenublanko prieš savo ainius. Drugelio simbolika buvo išties gerai parinkta. Juk jis laiko, elegancijos, grakštumo, atgimimo simbolis. Šis šou susilpnėjusią Europą išties pagyvino ir leido nors trumpam piliečiam užmiršti sunkią ekonominę jos būklę bei artėjančią recesiją. O ir mūsų šaliai jis visai nusisekė, juk patekome į finalą! Kad ir neužėmėme aukštos pozicijos, visgi pasirodėm su išties gera daina. Pačios dainos atlikimas buvo geras, žinoma, akis rėžė jokio apipavidalinimo nesulaukusios vizualizacijos (rožiniai rombai, už mūsų atlikėjo pečių, keitėsi kaip kokiame sename windows media leistuvo ekrane….) Telieka palinkėti sėkmės Lietuvai kitais metais bei pridurti, kad tikimės, jog niekas nepasinaudos tokiais patarimais kaip Martyno Tylos: „mes būtume turėję favoritą, tai GJan su daina „Tatoo“. Asmeniškai Eurovizijoje neteko matyti nugalėtojus paniurusius ar su charizmos trūkumu (kalbant konkrečiai apie šios atlikėjos minėtą dainą). Turbūt pasirinkta dainininkės pozicija – nedalyvauti Eurovizijoje yra gerbtinas tiek jos karjeros atžvilgiu, tiek pačio Eurovizijos konkurso. Galiausiai, paskutiniu sakiniu išreiškiu didelę pagarbą Eurovizijos dainų konkurso 2013 vedėjai, kuri puikiai susitvarkė su savo funkcijom ir jai tikrai neprireikė partnerio pagalbos. Tad laukiame kitų metų Eurovizijos!

Šiemet tiek totalizatoriai, tiek naujienų portalai aiškiai įvardijo konkurso lyderį: danų atstovę Emmelie de Forest su daina „Only Teardrops“. Favoritė nugalėjo. Tačiau Ukrainos bei Azerbaidžano atstovai sudarė išties rimtą konkurenciją. Kaip ir kiekvienais metais, buvo matytas geolokacinis šalių balsavimų modelis, kuris daugeliui šalių padėjo pakilti pozicijose. Žinoma, šio „prijautimo“ vienos šalies kitai smerkit negalima, vis dėlto pati balsavimo sistema turėtų būti peržiūrėta. Juk dabar tik 50 procentų šalies balsų gali skirti jos piliečiai ir net 50 procentų balsų skiria komisija, o kadangi komisijos balsai sumuojami po žiūrovų balsavimo, jie gali lengvai įtakoti piliečių balsą. Be to, operatorių bei šalies komisijos nesusikalbėjimas gali atrodyti komiškas. Teko girdėti, kad tiek Anglijoje , tiek Norvegijoje operatoriai blokavo lietuvių balsus. Žinoma, nutylima kiek buvo nepavykusių bandymų kitų šalių piliečiams. Tad tikėkimės, kad operatoriaus įdiegtos apsaugos bus peržiūrimas ir balsai bus įskaitomi lengviau. Rusijos pasipiktinimas už jai neskirtus iš Azerbaidžano irgi nelieka pamirštas, kadangi operatorių suvestinės Azerbaidžane aiškiai rodo, kad Rusija gavo ypatingai daug balsų. Ar balsai buvo nurašyti tyčia, ar komisija pasinaudojo savo galia reitinguodami šalis kol kas neaišku. Vilkimės, kad kitais metais tokių nesklandumų neiškils ir Lietuvos atstovas pasirodęs pakėrėjęs europiečių širdis užims aukštą vietą.

Be to, šiemet galima buvo pamatyti, kad eurovizinės dainos nespindi originalumu, netgi nugalėtojos danės daina, galima vertinti kaip savitą plagiatą (paklausykite apačioje). Žinoma, ji nebuvo ta vienintelė, kuriai galima būtų prilipdyti tokią etiketę. Tačiau pagalvojus, kiek daug galima atitolti nuo standartų, kuriuos suformavo Eurovizijos dainų konkursas.


Nugalėtojos daina - ar nepanaši?

 

Besiruošiantiems okupuoti Eurovizijos sceną kitąmet, pateikiama statistika apie Eurovizijos laimėtojus

1 comment

Parašykite komentarą