Pažindamas kitas kultūras, suprasi savo kultūros išskirtinumus


Tarptautiniai folkloro festivaliai, jų ypatumai. Trumpa apžvalga apie tarptautinius festivalius, vykstančius Lietuvoje. Tiesa, apie kai kuriuos informacijos mažiau, nes trūksta asmeninės patirties ir žvilgsnio iš dalyvaujančiojo pozicijos, tad dalyvavę pasidalinkite savo įžvalgomis.

Kultūra Saulės Žiedas
Saulės žiedas – tai renginys kas 2 metus vykstantis Šiauliuose jau nuo 2005 metų. Šiais metais vyks jubiliejinis V Tarptautinis folkloro konkursas – festivalis liepos 2-7 dienomis. Šio renginio privalumai kartu yra ir jo trūkumai, kadangi žmonių susirenka mažai, galima iš arti stebėti ir įsijausti į kitos tautos muziką. Tačiau tuo pačiu ir gaila, kad žmonės, netgi vietiniai, nepasinaudoja tokia puikia galimybe sudalyvauti prasmingame renginyje. Publikos pagrindą sudaro senjorai, kurie sėdi ant sukonstruotų kėdžių, tad gaila, bet renginys primena kitą Šiauliuose vykstantį renginį „Ant rubežiaus“, kuris yra Lietuvos kaimo muzikantų ir kapelijų festivalis . O tai asocijuojasi jaunimui su senyvo amžiaus žmonių muzika. Tai yra klaidinga, nes kaip galima pastebėti, kituose miestuose (Vilnius, Kaunas, Klaipėda), kartais prisikviečiančiuose prastesnių grupių vyrauja jaunimas, kuris mielai klausosi ir šoka pagal kitų tautų muziką. Be to šis renginys tai ne tik festivalis, bet ir konkursas tuo pačiu metu. Konkursinė programa yra atvira kiekvienam. Dalyviai rungiasi solo muzikantų, dainų kolektyvų, šokių kolektyvų, solo instrumentų, instrumentinių kolektyvų konkursuose. Tad rekomenduojama.

skaityti daugiau

Kultūra Tek Saulužė ant maračių
Tarptautinis festivalis Neringoje „Tek sauluže ant maračių“. Neteko lankytis, tačiau iš pirmo žvilgnio apžvelgus muzikantus pasirodė, jog pavadinimas ,,tarptautinis” gautas vien dėl to, kad jame apsilankė Latvijos arba Punsko atlikėjai. Bet nesudalyvavęs juk nežinosi.
2013 m. festivalyje mėgins švarinti mintis, kurti eiles, mokytis tarmių, fiksuoti gražiausią saulėtekį ir būti sveikais bei laimingais. Vyks 2013 metų birželio 21- 23 dienomis Nidos uosto teritorijoje, kitos viešose Neringos gyvenviečių erdvėse. Šių metų tema – Tarmių sutartinės.

pokrovskije
Tarptautinis folkloro festivalis „Pokrovskije kolokola“. Tai festivalis, kurį rengia Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centras. Taigi jis puoselėja tautinių mažumų unikalumą Lietuvoje. Šis renginys įtrauktas į stambiausių ir prestižinių Lietuvos renginių sąrašą ir yra pripažintas ne tik Lietuvos visuomenės, bet ir užsienio šalių specialistų. „Pokrovskije kolokola“ prisidės prie Vilniaus kaip daugiakultūrinio miesto kūrimo. Šio festivalio minusas tai, kad dauguma renginių mokami. VII festivalis vykos spalio pradžioje.

skaityti daugiau

Kultūra Baltica
„Baltica“ tai nuo 1987 metų reguliariai kas 3 metus Lietuvoje vykstantis festivalis. Vyksta kasmet tik skirtingose Baltijos šalyse. 2014 metais vyks Lietuvoje. O šiais metais vyks Estijoje, vasarą. Kiekvienąkart vykstant turintis tam tikrą temą ( pvz. žmogus; šeima; ženklai ir simboliai; svečiai, svečiavimasis, vaišės). Šių metų tema – Every bird has its own tune.

Kultūra Griežynė
Tarptautinis instrumentinio folkloro festivalis „Griežynė“ tai yra seniausias Baltijos rytiniame regione ir ilgą laiką buvo vienintelis Lietuvoje šio žanro renginys, vykstantis Vilniuje. Vyksta kas antri metai, rugsėjo pradžioje.
Festivalio tikslas – supažindinti Lietuvos visuomenę su įvairių tautų liaudies muzikantais, jų instrumentais ir tradicine muzika, o svečiams pademonstruoti lietuvišką autentišką muzikavimo tradiciją.

Kultūra Parbėg Laivelis
Tarptautinis folkloro festivalis „Parbėg laivelis“ – viena didžiausių etninės kultūros švenčių Vakarų Lietuvoje, įtrauktas į Tarptautinės liaudies meno organizacijos CIOFF prie UNESCO festivalių kalendorių. Uostamiestyje vyksta kas antrus metus liepos viduryje. Jį organizuoja Klaipėdos etnokultūros centras. Festivalio koncertai vyksta aikštėse, scenose, laivų deniuose vyksta vakaronės.

Kultūra Skamba skamba kankliai
Tarptautinis folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“
Festivalis Vilniuje vyksta nuo 1973 metų ir yra vienas iš nedaugelio Europoje vykstančių autentiškosios etnomuzikos festivalių. Būdamas seniausias ir „vyriausias“ folkloro festivalis Lietuvoje. Festivalis vyksta kasmet ir šiemet bus 40-tasis festivalis, kuris vyks gegužės 24-27 dienomis.

balturastai
Tarptautinis vaikų folkloro festivalis „Baltų raštai“ organizuojamas VDU klubo, vykstantis kasmet Kaune. Pradėtas 2008 metais Kaune. Vyksta spalio pradžioje.

ataria
Tarptautinis folkloro festivalis „Atataria lamzdžiai 2012“.Kaune rengiama nuo 1984 m. 2005 m. renginys tapo tarptautiniu folkloro festivaliu. Festivalis vyksta kasmet gegužės mėnesį. Praeitąmet vyko jau 27-ąjį kartą. Festivalio ypatybė tai, kad yra skirtingos temos. Pavyzdžiui praeitų metų tema buvo tradicinis vestuvių folkloras, tai suteikia festivaliui specifiškumo. Festivalis yra skirtas ne profesionaliems atlikėjams ir kolektyvams, o tradicinio, neprofesionalaus, liaudies meno propaguotojams (dainininkams, muzikantams, šokėjams). Beje, šiais metais vyks XXVIII tarptautinis folkloro festivalis „Atataria lamzdžiai“ – 2013 gegužės 23 dieną.

2 comments

Parašykite komentarą