Verbų sekmadienis

Ne aš mušu,verba muša,
Tolei muš, kolei suluš.
Už savaitės viena diena,
Tegul linksmina kiekvieną.
Linkiu Tau sveikam būti.
Ar žadi Velykaitį?


Ne aš mušu,
Verba muša.
Ne tau sopa.
Verbai sopa.
Už nedėlios
Bus Velykos

Tikiuosi spėjote šįryt išplakti savo artimą, tariant šiuos žodžius, taip užsitarnaudami laimę ir sveikatą ateinantiems metams? Bent jau taip galvojo mūsų senoliai.
Tad apie verbas, tiksliau apie augalus, kuriuos mūsų senoliai naudojo verboms.

Pasak K. Būgos, žodis verba giminingas lietuviškiems žodžiams „virbas“, „virbalas“.
Kam gi reikalingos verbos?
Per pavasario šventes būdavo garbinami anksčiausiai rodantys gyvybės ženklus augalai. Tikėta, kad juose besikaupianti gyvybės – augimo ir vaisingumo jėga. Mūsų krašte tokiais augalais buvo laikomos tam tikrų gluosnių rūšys. Verbos buvo daromos iš žilvičio, blindės ir kadagio.

Salix-caprea-'Pendula'

Blindė (kačiukai)

Tai daugiametis medis, krūmas (rečiau būna). Žydi balandžio mėnesį, prieš skleidžiantis lapams. Žieduose gausu nektaro. Vaisius – dėžutė; sėklos su baltų plaukelių kuokšteliais, smulkios. Dauginasi sėklomis. Išgyvena apie 60 metų. Labai dažna Lietuvoje. Paplitusi drėgnose augimvietėse, pievose, krantuose, sodybose.
Mitinėje tautosakoje pasakojama, kad blindė buvusi nepaprastai vaisinga moteris. Lengvai gimdydavusi gausybę vaikelių ne tik natūraliu būdu, bet ir iš rankų, kojų bei galvos. Žemė, visų vaisingiausioji motina, ėmusi jai pavydėti tokios didelės laimės. Kai kartą Blindė ėjusi per klampią lanką, jos kojos įklimpusios į žemę taip, kad ji jokiu būdu negalėjusi jų ištraukti. Iš didelio nusiminimo ši moteris pavirtusi medžiu.
zilvitis5 D 035

Žilvitis

Labai dažnas Lietuvoje 3-6 m aukščio krūmas, augantis drėgnose vietose. Jo šakos lanksčios, tad anksčiau naudotos pynimui. Žydi anksti pavasarį (prieš sužaliuojant), kovo-balandžio mėnesiais geltonais žirginiais. Moteriški žirginiai didesni. taip pat buvo laikomas nepaprastu, šventu medžiu.
Tautosakoje pasakojama, kad jis yra išaugęs iš slaptai nužudyto ir palaidoto žmogaus. Padaryta iš žilvičio birbynė prakalbanti žmogaus balsu, pasakojanti, išduodanti paslaptis ar slepiamas tiesas. Buvo magiška priemonė, atgaivinanti apmirusią žemę, suteikianti jai vaisingumą, o žmonėms sveikatą, laimę.

paprastasis-kadagys

Kadagys

Paplitęs visoje Lietuvoje krūmas. Kiek dažnesnis Lietuvos pietuose. Kvapnus, pušūnų rūšies spygliuotis augalas.

 

Verbų sekmadienis

Po Verbų sekmadienio ėjo vadinamosios didžiosios dienos – antradienis, trečiadienis, ketvirtadienis, penktadienis ir šeštadienis,– šiomis dienomis mūsų žmonės taip pat atlikinėdavo įvairiausias apeigas, magiškus veiksmus.
Tad ainių genai gal pabus ir nenustebkite, jei nejuntamai per šias dienas atliksite kažką sau nesuprantamo… Arba priderinto prie šių dienų: galbūt pakelsite nuo žemės šiukšlę, kad lengviau Žemelei būtų atsigauti po žiemos. Savotiška magija ar ne? Jei magija laikysim veiksmą, kuris propaguojamas reto – išrinktojo ir po kurio seka stebuklas (nuo paprasto- pagražėjusi aplinka, iki vidinio)? 

Parašykite komentarą